Cryptyk: Blockchain tabanlı dağıtık bulut depolama platformu

ICO skoru: 90
Bu ICO'ya puan verin:
[Total: 1 Average: 5]

Blok zinciri teknolojisi son sürat kendisini geliştirmektedir. Bu nedenle yeni bir projenin çıkmadığı neredeyse bir gün bile yoktur. Bu teknoloji sayesinde güvenliği en üst seviyelere çekmek mümkün olmaktadır. Ayrıca dünya da giderek sayılsal bir hale geldiği için güvenlik en önemli unsur haline gelmektedir. Artık günümüzde her şey veri haline getirildiğinden bunların saklanması son derece önemli bir hale gelmiştir. Son zamanlarda bulut depolama (cloud) ön plana çıkmakla birlikle, beraberinde getirdiği güvenlik açığı tehlikesi bulunmaktadır. Bulut bilişimine ve depolamaya güvenmek biraz sıkıntı yaratmaktadır. Çünkü son zamanlarda sayısız miktarda özel ve hassas veri barındıran merkezi sunuculara yönelik siber saldırılar görülmektedir. Cryptyk, biriktirilen verileri blockchain teknolojisinden faydalanarak güvenli bir şekilde korumayı sağlayacak olan yenilikçi bir platformdur.

Cryptyk nedir?

Cryptyk, Hibrid blockchain teknolojisini kullanarak bulut depolamadaki siber güvenlik sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. Bu nedenle en güvenli bulut depolama hizmetini sunmayı amaçlamaktadır. Ancak ihlalleri önlemeye çalışması oldukça çok zor olacaktır. Bunu yapmak yerine, geliştirdikleri yeni bir teknoloji ile çalınan verilerin bilgisayar korsanları için işe yaramaz hale getirilmektedir.

Platform siber güvenlik bulut sürücü hizmetinin fırsatlarından yararlanmak isteyen küçük işletmeleri ve bireysel kullanıcıları hedeflemektedir. Cryptyk platformu diğer blockchain tabanlı veri işleme ekosistemlerine kıyasla son derece ucuzdur. Yazılım veri depolamasında, dosya paylaşımında, verilerin korunmasında, belgelerin düzenlenmesi ve mesajlaşma gibi bir çok alanda kullanılabilecektir.

Cryptyk, iki ayrı merkezi olmayan platform olan VAULT ve SENTRY üzerine inşa edilmiş, daha önce hiç görülmemiş teknolojisiyle ayırt edilen bir kurumsal bulut depolama ve güvenlik platformudur. VAULT ve SENTRY platformu bir bütün olarak, kurumsal bulut depolama endüstrisinde şu anda mücadele eden beş ana tehditle mücadele edebilecek birleşik bir satıcı siber güvenlik çözümü olarak işlev gören benzersiz bir hibrid blockchain teknolojisine sahiptir.

Ekosistemin Özellikleri

VAULT – Platformunun amacı, dosyaları beş bağımsız bulut depolama sağlayıcısı üzerinden dağıtılmak üzere şifreli parçalara ayırmaktır. Dosyalarınızı VAULT’a yüklediğinizde, her dosya önce şifrelenir, 5 farklı parçaya bölünür, tekrar şifrelenir ve ardından farklı sağlayıcılar tarafından 5 farklı bulut deposunda ayrı olarak depolanır. Bu şekilde depolama dosyalarının güvenlik düzeyini en üst düzeye çıkartmaktadır. Bir bilgisayar korsanı, büyük bulut sağlayıcılarının sistemine girmeli, şifrelenmiş parçaları çözmeli ve orijinal dosyaları yeniden oluşturmalıdır.

SENTRY – İkinci bir platform olan bu ekositem bir blockchain denetim platformudur. VAULT, korsanları “dışarıdan” engelleyebilir, ancak bir çalışanın hilesi bozulursa işe yaramaz olacaktır. Blockchain’in değişmezliğini kullanarak, SENTRY tüm kullanıcı erişimini izleyebilir ve tüm dosya paylaşım etkinliklerini izleyebilir. Ayrıca, SENTRY, üçüncü taraf yazılım ürünlerine entegre edilebilen açık kaynaklı bir platformdur. Diğer taraftan SENTRY platformu, VAULT ile bir arayüz oluşturmak için blockchain teknolojisinden yararlanır. SENTRY tüm kullanıcı erişimini ve dosya etkinliğini izlemesine ve izlemesine izin verir.

PASSPORT – Kullanıcı erişimi ve işlem dosyalarının tüm oturumlarını kaydeden blockchain ana defteridir. Kurumsal müşteriler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her işletme, çalışanları ve kullanıcı dosyaları bu zincirde saklanan benzersiz bir tanımlayıcı alır. Her kullanıcının her bir erişim oturumunun yanı sıra dosya oluşturma, düzenleme, silme ve paylaşma ile ilgili bilgiler, tüm kullanıcı eylemlerini veriyle doğrulayabilme yeteneği sağlayan blok zincirine kaydedilir.

CODEBOOK – Denetim günlükleri, işlem verileri ve dosya şifreleme anahtarlarını depolamak için bir veritabanı haritasıdır.

COMMAND – Ürünleri, platformları, depolama yönetimini, dosya paylaşımını satın almak için tasarlanmış bulut veya kurum içi kullanıcı arabirimi.

Takım

Yol Haritası

ICO ve Token Bilgileri

Cryptyk Token (CTK) siber güvenlik ve bulut depolama için yeni kripto para birimidir. Token satışı iki yatırım turu üzerinden gerçekleştirilecektir. Token simgesi CTK ve token tipi ERC20’dir. Toplam token sayısı 750 milyondur.

 • Ön satış
  • Ön satış bitiş tarihi: 23 Kasım 2018 saat 23.00 UTC
  • Token fiyatı: 1 CTK= 0,10 ABD doları (% 20’si indirimli)
  • En düşük katılım miktarı: 5.000 ABD doları (veya BTC / ETH’de eşdeğeri)
  • Soft cap: 200 milyon CTK
  • Kısıtlı ülkeler: Brezilya ve Çin
  • SEC menkul kıymet muafiyet gerekliliklerini karşılayan yardımcı bir belirteçtir.
  • ABD ve Kanada vatandaşları KYC ve akredite yatırımcı statüsü için doğrulanmalıdır.
 • Genel Satış Turu (ABD ve Kanada’da yaşayanlar için)
  • Token fiyatı: CTK = 0.125 ABD doları
  • En düşük katılım miktarı: 250 ABD doları (veya BTC / ETH’de eşdeğeri)
  • Başlangıç: 28 Kasım 2018 (5am UTC / 7pm AEST)
  • Bitiş: 21 Aralık 2018 (11:00 UTC / 9am AEST)
  • %10’luk Bonus 30 Kasım’a kadar sürecek
  • %5 Bonus 7 Aralık’a kadar sürecek
  • Kısıtlı ülkeler: ABD, Kanada, Çin, Brezilya

Sonuç

Hibrit bir blockchain teknolojisinin, Cryptyk’in siber güvenlik ve bulut depolamaya önemli bir boyut kazandıracağı tahmin edilmektedir. Platform şirketler ve endüstriler için çeşitli güvenlik çözümleri bulunmaktadır. Platform tarafından sunulan güvenlik çözümü siber saldırılara karşı tam bir güvenlik sağlayacağını düşünmekteyiz. Ön satış süreci devam eden proje şuana kadar son derece büyük ilgi görmekte ve toplam 8,024,550 ABD doları toplamıştır. Sizde bu ICO yatırım fırsatını kaçırmayın. Ayrıca, projeye yatırım yapmadan önce kendi çalışmanızı yapmayı da unutmayın.

Proje hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz;

✅ Website: https://www.cryptyk.io/

✅ Whitepaper (Business): https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Business-White-Paper.pdf

✅ Whitepaper (Technology): https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Technology-White-Paper.pdf

✅ Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2837930.0

✅ Facebook: https://www.facebook.com/cryptyk/

✅ Twitter: https://twitter.com/TeamCryptyk 

✅ Telegram: https://t.me/cryptyk 

✅ Discord: https://discordapp.com/invite/s2mzTRP

✅ Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCav90bkU5jx7_oeH12YS2Lw 

Author of article:

✅ Bitcointalk Username: truncus

✅ Bitcointalk Profile Link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721

15 Replies to “Cryptyk: Blockchain tabanlı dağıtık bulut depolama platformu”

 1. Selam bu web sitesi valla çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

 2. Merhabalar sayfanız inanılmaz hayran edici, şukuladım

 3. Selamın aleyküm paylaşımınız vallaha hoşuma gitti, sağolun

 4. Selam herkese web siteniz inanki güzel, tebrikler

 5. Selamın aleyküm paylaşımınız yeminle dikkat çekici, sağolun

 6. Selam web sitesi inan ki dikkatimi çekti, şukuladım

 7. Selamlar paylaşımınız vallaha güzel, sağolun

 8. Merhaba herkese bu web sitesi vallaha billaha güzel, face de paylaştım

 9. Merhaba herkese siten valla ilgi uyandırıcı, teşekkürler

 10. Slm sayfanız valla hoşuma gitti, facebookta paylaştım

 11. Slm sayfa inanılmaz dikkat çekici, twitter da paylaştım

 12. Selamın aleyküm bu web sitesi ciddiyim hoşuma gitti, şukuladım

 13. selamun aleyküm web siten harbiden mükemmel, face de paylaştım

 14. Selamın aleyküm web sitesi inanılmaz ilgi uyandırıcı, teşekkürler

 15. Selam paylaşımınız vallaha billaha hayran bıraktı, teraziye tıkladım

Bir cevap yazın