Scam nedir?

Kripto Dünyasında Scam; dolandırıcılık amacıyla çıkartılmış kripto para birimlerine verilen genel bir addır. Her gün yüzlerce proje çıkmakta, fakat bunların çok azı ayakta kalabilmektedir. Bu projeler çıkarken her ne kadar güzel olduğunu düşünsek de, ne amaçla çıkarıldığını bilmediğimizden scam projelere yakalanmamız büyük bir olasılıktır. Bu sebeple bir projeye yatırım yapmadan önce oluşabilecek risklere karşı kaybetmeyi göze aldığımız bir rakam ile yatırım yapılmalı ve yatırım yapacağımız projenin detaylarını çok iyi bir şekilde araştırmamız gerekmektedir.

Scam projeyi anlamanın bir yolu var mıdır?

Scam projeleri kesin bir şekilde tespit etmek ne yazık ki çok zordur. Fakat bazı ipuçları scam olup olmadığını anlamamızda yarar sağlar. 

  1. Bir projeyi ilk önce ICOBANKASI gibi proje tanıtımı yapan sitelerden incelemeli ve karşılaştırma yapılmalıdır. Tanıtım sitelerinin verdiği puanlar, açıklamalar çok iyi incelenmelidir. Sonuçta ICOBANKASI gibi sitelerin tecrübeleri fazla olduğundan bu bilgiler bir ışık olabilecektir.
  2. ICOBANKASI gibi sitelerin görevleri projeleri tanıtmaktır. Bu gibi sitelerde bir projenin listelenmesi, o projenin iyi bir proje olduğunu göstermez.
  3. Projenin teknik dökümanları, projenin özellikleri, takımın bu konulardaki tecrübeleri incelemelidir. Örnek ilginç bir projenin üretimi için yatırım istendiğinde, takımdaki kişiler sanayi içinde çok tecrübeli olsa dahi kripto dünyasında çıkardıkları tokenin borsadaki listelenmesinde tecrübe sahibi olmadıklarından yatırım yapılan miktardan daha düşük seviyelere geldiği yaşanmış olaylar arasındadır.
  4. Bir proje ICO, IDO, IEO gibi yatırım toplama hareketi yapmadan önce, özel satış (private sale) dediğimiz özel yatırım firmaları tarafından yatırım yapılıp yapılmadığını incelemek çok önemlidir. Çünkü bu yatırım firmaları bu konularda uzman olduklarından hem hukuki, hem de finansman olarak kendilerini sağlama almışlardır.

ICOBANKASI’nda listelenen ve sosyal medya hesapları, internet hesapları kapatılmış scam projeler:

Not: Devamlı olarak bu liste güncellenmektedir.

Andromeda Finance (AND)

DSFR

ULTIMATE CHAIN

TBC Trusted Token

RestaHaber ve Yorum Ekle