Bitcoin ağının 3 Ocak 2009’da hayata geçmesinin ardından Bitcoin’e alternatif olarak farklı isimlerde ve farklı işlevlerde yeni kripto paralar oluşturuldu. Oluşturulan bu yeni kripto paralar ise Altcoin (Alternatif Coin) olarak adlandırıldı. Bitcoin’den daha az bir rekabet ortamı sağlanması adına yeni kripto paralar çıkarılmıştır. Bitcoin ilk kripto para olması ve anonim olması sebebi ile rekabet altcoinlere oranla oldukça fazladır.

Bitcoin’de de bulunan SHA-256 algoritması veya Scrypt algoritması aynı şekilde altcoinlerde de yer alır. Bunlardan farklı olarak NIST5, X11, X13, X15, gibi farklı algoritmalara sahip altcoinlerde vardır.

Piyasada bulunan altcoinlerin birçoğu, -farklı işlev gören yeni teknolojilerin piyasada yer tutmalarını sağlamak amacıyla- Ethereum blockchain sistemi olan ERC-20 ağına tanımlı olarak ortaya çıkmıştır. Yeni çıkan ve finansal olarak yenilik vaadi olan altcoinlerin transfer sistemleri ERC-20 ağı üzerinden yapılmaktadır.

Piyasaya ilk sürülen altcoin ise Namecoin (NMC)’dir.

Altcoin’in Ortaya Çıkış Sebebi

Altcoinlerin ortaya çıkış sebebi kripto para dünyasını ve bu sektörü büyütmektir. Bitcoin’den daha hızlı transfer işlemleri yapılması da hedeflenmiştir. Madencilik işlemleri Bitcoin’e oranla altcoinlerde daha kolaydır. Çıkarılan altcoinler sayesinde piyasa daha da hareketlenmiştir ve daha hızlı transfer işlemi yapılan kripto paralarda oluşturulmuştur.

Popüler Altcoinler Nelerdir?

Namecoin ile başlayan altcoin süreci şuan pek çok kripto paranın piyasaya sürülmesi sonucunda oldukça artış göstermiştir. Kripto para piyasasında en çok rağbet gören altcoinler; Ethereum, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash, Tether, Chainlink, Basic Attention Token, Binance Coin, 0x, Matic Network, Kyber Network, Enjin Coin, LTO Network, Compound, Synthetix Network Token, Bankor Network Token ve Aave şeklinde sıralanmaktadır.

Altcoinlerin Avantajları

 • Yüksek likidite
 • Daha fazla düzeyde kullanıcı ve işlem gizliliği vardır
 • Uygun fiyatlı madencilik hizmetleri sağlanır
 • İşlem hızı daha yüksek olan coinler bulunur
 • Madenciliğin hızlandırılması için teknik geliştirmeler yapılır
 • Daha fazla yatırım imkanı sağlar
 • Güçlü dalgalanmalar yaşanarak kazancın önemli ölçüde artmasına fayda sağlayabilir
 • Amaca uygun olan kripto para ile daha somut adım atmak
 • DeFi alanında merkezi finans sistemlerinde yapılan neredeyse tüm işlemlere imkan sağlar

Altcoinlerin Dezavantajları

Altcoinlerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur. Pek çok farklı altcoin vardır ve her birinin özellikleri farklılık gösterir.

 • Güçlü dalgalanmalar yaşanarak kaybın önemli ölçüde artmasına neden olabilirler
 • Adını henüz duyurmamış bir altcoine güven duyulması zordur. Küçük bir hata yatırımcıların paniğe kapılmasına ve en ümit verici altcoinin bile değer kaybetmesine sebep olabilir.

Kaynak:

https://www.bitlo.com/rehber/altcoin-nedirHaber ve Yorum Ekle