Binance, çeşitli kripto para birimlerinin ticareti için bir platform sağlayan bir kripto para borsasıdır. Ocak 2018 itibarıyla Binance, işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası oldu.

Binance, daha önce high frequency trading yazılımı geliştiren bir geliştirici olan Changpeng Zhao tarafından kuruldu. Binance başlangıçta Çin’de bulunuyordu, ancak daha sonra Çin’in artan kripto para düzenlemeleri nedeniyle Çin’den ayrıldı.

CEO Changpeng Zhao daha önce 2005 yılında Şangay’da Fusion Systems’ı kurmuştu; şirket, komisyoncular için high-frequency trading sistemleri kurdu. 2013 yılında kripto para cüzdanı ekibinin üçüncü üyesi olarak Blockchain.info’ya katıldı. Ayrıca İtibarî para ve dijital varlıklar arasında spot ticaret platformu olan OKCoin’de bir yıldan kısa bir süre CTO olarak çalıştı,

Şirket Çin’de kuruldu, ancak Eylül 2017’de Çin hükümetinin kripto para birimi ticaretine getirdiği yasaktan önce sunucularını ve genel merkezini Çin’den Japonya’ya taşıdı. Mart 2018 itibarıyla şirket Tayvan’da ofisler kurdu.

İlk kez 26 Haziran – 3 Temmuz 2017 yılında yapılan bir ICO (İlk Para Teklifi) ile birlikte Binance Coin (BNB) piyasaya sürüldü. İlk çıkışta toplam 100.000.000 BNB piyasaya sürülmüştür. Binance Coin (BNB), BEP2 tabanlı bir altyapı modeli ile hizmet veren ve Binance şirketinin geliştirmiş olduğu yeni nesil blockchain modelidir.

Ocak 2018 itibarıyla 1,3 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük kripto para borsasıydı.

Mart 2018’de Binance, Japonya ve Çin’deki daha katı düzenlemelerin ardından Malta’da bir ofis açma niyetini açıkladı. Nisan 2018’de Binance, Bermuda Hükümeti ile bir Uzlaşı Belgesi (MoU) imzaladı. Aylar sonra, menkul kıymet belirteçleri ticareti için bir platform geliştirmek için Malta Borsası ile benzer bir mutabakat imzalandı. 2019 yılında şirket, Avrupa’da etkisini genişletmek amacıyla ana Binance.com borsasından bağımsız bir kuruluş olan Binance Jersey’i duyurdu. Jersey merkezli değişim, Euro ve İngiliz sterlini dahil olmak üzere fiat-kripto para birimi çiftleri sunuyordu. Binance tarafından yapılan açıklama ile Jersey borsası, Euro ve İngiliz sterlini başta olmak üzere kripto para yatırım işlemlerini 31 Ekim 2020’de kadar bitirdi. 9 Kasım 2020’ye kadar ise kullanıcılar borsa içerisinde alım-satım ve çekimlerini gerçekleştirebildiler. Borsanın tamamen kapanması ise 30 Kasım 2020’de oldu.

Ağustos 2018’de Binance, diğer üç büyük borsa ile birlikte stable coin projesi için 32 milyon dolar topladı. stable coin fikrinin amacı Bitcoinin ve diğer popüler dijital varlıkların dalgalı fiyatlarına karşın stabil bir kripto para birimi sağlamaktır.

Ocak 2019’da Binance, Visa ve Mastercard dahil olmak üzere banka ve kredi kartlarıyla kripto para satın alımlarını mümkün kılmak için İsrail merkezli ödeme işlemcisi Simplex ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Satın alımlar Simplex’in yerel banka politikalarına tabidir ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple’nin XRP’si ile sınırlıdır.

7 Mayıs 2019’da Binance, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 40 milyon ABD doları değerinde 7.000 Bitcoin çaldığı “büyük ölçekli bir güvenlik ihlalinin” kurbanı olduğunu açıkladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bilgisayar korsanlarının “yemleme (phishing), virüs ve diğer saldırılar dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullandıklarını” ve işlemlerini “mevcut güvenlik kontrollerimizi geçecek şekilde” yapılandırdıklarını söyledi. Binance, daha fazla para çekme ve para yatırma işlemlerini durdurdu ancak ticaretin devam etmesine izin verdi. Site, güvenli varlık fonu aracılığıyla müşterilere tazminat ödemeyi taahhüt etti.

21 Şubat 2020’de Malta Finansal Hizmetler Kurumu, Binance’e ‘Malta merkezli bir kripto para’ şirketi olarak atıfta bulunan medya raporlarına yanıt veren bir kamuoyu açıklaması yayınladı. Açıklamada, Binance’in “MFSA tarafından kripto para birimi alanında faaliyet gösterme yetkisine sahip olmadığı ve bu nedenle MFSA’nın düzenleyici denetimine tabi olmadığı” belirtildi. MFSA, “Binance’in Malta’da düzenleyici gözetim alanına girmeyen herhangi bir faaliyeti olup olmadığını değerlendirdiğini” ekledi.

Binance ayrıca Hindistan’ın en büyük Kripto Para Borsası WazirX’i satın aldı ve launchpad aracılığıyla Matic Network’ün IEO’sunu da başlattı.

28 Ekim 2020’de Forbes personeli, Binance ve Changpeng Zhao’nun (CZ olarak da bilinir) ABD regülatörlerini kasıtlı olarak aldatmak ve kripto para yatırımcılarından gizlice kâr elde etmek için tasarlanmış ayrıntılı bir kurumsal yapı oluşturduğunu iddia eden sızdırılmış belgeler yayınladı.Haber ve Yorum Ekle