Fork teriminin Türkçe karşılığı “Çatallanma”dır. Çatallanma kripto para birimlerinin bağlı olduğu mevcut blockchain ağlarında ayrı kopyalar halinde bölünmesidir. Tamamen bir ayrılık olarak değil aynı veri tabanının kopyalanıp yeni bir blockchain ağının oluşturulmasıdır.

Çatallanma işlemi bazen sistemde bulunan bir hatanın giderilmesi veya geliştirilmesi amacıyla da yapılabilir. Bazı durumlarda ise blockchain ağından ayrılarak kurulan yeni blockchain sistemi kendi para birimini (tokenini) çıkarabilir.

Bitcoin kripto para biriminde bulunan bazı hataların (hız, güvenlik vs.) düzeltilmesi amacı ile bir çatallanma gerçekleşmiş ve yeni bir kripto para birimi Bitcoin Cash ortaya çıkmıştır.

Çatallanma birçok farklı nedenle gerçekleşebilir. Mevcut blockchain ağının talepleri karşılayamaması, geliştiriciler arasında yaşanan fikir ayrılığı gibi sebepler ile Çatallanma gerçekleşebilir. Bu durumda Çatallanma sonucu iki yeni blockchain ağı ve iki farklı kripto para birimi meydana gelmektedir.

Çatallanma sonucu ortaya çıkan kripto para birimlerinden hangisinin öne çıkacağı, ekosistemi oluşturan, borsalar, kripto para kullanıcıları, madenciler ve piyasanın belirlediği bir durumdur.

Çatallanma işlemi “Hard” ve “Soft” olarak iki ayrı şekilde yapılmaktadır.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork, blockchain ağı üzerinde yapılan keskin bölümeyi ifade eder. Mevcut blockchain ağına alternatif yeni bir blockchain ağı inşa edilir. Bu işlem eski ağda bulunan önemli güvenlik açıklarını kapatmak, yeni özellikler eklemek için yapılmaktadır.

Kullanıcıların yeni ağa geçmesi zorunludur ve eski ağ üzerinde kalan kullanıcıların güncelleme ile yeni ağa adapte olması gerekir.

Soft Fork Nedir?

Soft Fork, blockchain ağında yeni alternatif olarak oluşturulan ağlara verilen isimdir. Eski ağda bulunan zincirin devam etmesinin yanında yeni ağa geçilebilmesine de olanak sağlamaktadır. Eski ağda bulunan madenci ve kullanıcıların güncelleme yapmak veya yapmamak tercihlerine bağlıdır.

Mevcut ağda bulunan bazı teknik özelliklerin değiştirilmesi gerekliliğine inanan geliştiriciler tarafından yapılmaktadır.

Soft Fork işleminde önemli olan madencilerin, kullanıcıların bu yeni ağı çoğunlukla kabul etmesidir. Çoğunluğun kabulu ile, yapılan Soft Fork başarıya ulaşabilir.

Not: Bu çatallanmalar sonucunda bazı borsalar elinde tutulan token miktarı veya bir oranında yeni ortaya çıkan tokenden hediye verebilir. Bunun amacı yeni çıkacak olan tokenin borsada işlem görebilmesidir. Bu maksatla yeni çıkacak çatalanmaları yakından takip etmekte fayda vardır. Tabi bunu takip ederken borsa haberlerini de incelemeniz gerekmektedir, çünkü her çatallaşma sonucu ortaya çıkan yeni tokeni borsa müşterilerine vermeyebilir.

Kaynak:

https://www.bitlo.com/rehber/fork-nedirHaber ve Yorum Ekle