Bir IEO (İlk Borsa teklifi) hala teknik olarak bir ICO biçimidir, ancak ana fark, madeni para veya tokenin sunulduğu yerde yatmaktadır. İsminden tahmin edebileceğiniz gibi, bir IEO, doğrudan yatırımcılara değil, bir ortak değişim yoluyla jetonlar sunar. Geliştiricilere para değil, onlarla birlikte çalışan bir kripto borsasına para verip, bunun karşılığında, size doğrudan bazı jetonlar veren proje ekibi yerine, bunları kripto değişim platformundan alırsınız.

Token satışı borsa platformunda yapıldığından, token sağlayıcıları IEO sırasında satılan tokenlerin bir yüzdesi ile birlikte bir liste ücreti ödemek zorundadır. Buna karşılık, kripto girişimlerinin tokenleri borsa platformlarında satar ve madeni paraları IEO bittikten sonra listeler. Kripto para borsası, başlangıç ​​tarafından satılan jetonların bir yüzdesini aldığından, jetonu veren kuruluşun pazarlama işlemlerine yardımcı olmak için değişim teşvik edilir.

IEO Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajlarından biri güvendir. Kitle, bir kripto para birimi değişim platformunda yürütülürken, karşı taraf web sitesinde bir IEO başlatmak isteyen her projeyi tarar. Borsalar bunu, token ihraççılarını dikkatlice inceleyerek iyi itibarlarını korumak için yapar.

Bu nedenle, IEO’lar dolandırıcılığı ve şüpheli projeleri kripto para birimi değişim platformları aracılığıyla para toplamaktan kurtarabilir ve IEO’larla dolandırmak çok daha zorlaşır.

Bazı durumlarda bir IEO’ya satın almak aslında bir ICO‘dan daha kolay olabilir. Her bir ICO’nun belirli adımlarını atmak yerine, verilen değişimden jeton satın almak ve depolamak için standart prosedürü izlemeniz yeterlidir. Birçok yönden, borsa satın alma şartlarını belirlediğinden, tekliften teklife kadar olan süreci standartlaştırır.

ICO ve IEO ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

-ICO token düzenleyicilerinin web sitesi görevini görürken, IEO bir borsa platformudur.

-ICO farklı projeler arasında değişkenlik gösterebilir. IEO borsa kullanıcılarını AML(Risk Yönetimi) ve KYC(müşteri Tanıma)’ye göre yönlendirir.

-Kişisel satış ICO’da projedeki geliştiriciler tarafından sağlanırken, IEO’da ise bu işlemler sadece kripto para borsaları üzerinden sağlanabilir.

-ICO şirketlere pazar ihtiyacını karşılamak için yüksek projeler üzerinden kullanıcıların dikkatini çekerek para toplamak zorundadır. IEO ise bunu sadece borsa siteleri üzerinden direk kazanç elde edebilir.

-Kişisel satış sonrası token listeme işlemi için ICO borsaya kendi ulaşmalıdır; IEO’ya ise listelendiği her borsa sitesinden ulaşılabilir.

Kaynak

https://www.bitlo.com/rehber/ieo-nedirHaber ve Yorum Ekle