“Metaverse” kelimesi, “meta” (ötesinde anlam) ve “evren” önekinin birleşimidir; terim tipik olarak algılanan bir sanal evrene bağlı kalıcı, paylaşılan, 3D sanal alanlardan oluşan, gelecekteki internet yinelemesi kavramını tanımlamak için kullanılır..

İlk bakışta Sanal Gerçeklik (Virtual Reality VR) teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olarak görülse de bazıları Metaverse teknolojisinin insanlığın ve internetin geleceği olduğunu düşünüyor. Bazı ekipmanlarla (örnek: sanal gerçeklik gözlüğü) ve yazılımlarla sanal gerçekliğe geçiş şeklinde düşünülebilir. Örnek olarak sanal alemde bir arsa almak Bloktopia ile gerçek oldu.

Adını ‘Meta’ olarak değiştiren Facebook, metaverse inşasının en büyük öncülüğünü yaptı. Oculus setiyle şirket sanal gerçekliğe büyük yatırım yaptı ve bu setleri rakiplerine kıyasla daha ucuz hale getirdi. Bazı analistlere göre ucuz satış kararıyla zararı bile göze almış olabilir. Bu şirket sosyal mekanlar ve gerçek dünyayla etkileşim kuranlar dahil, iş yerleri için de sanal gerçeklik (VR) uygulamaları geliştiriyor.

Yeni ismin, Facebook Inc. kuruluşunun adaşı olan sosyal medya hizmetinden ziyade, sanal paylaşım alanı olarak adlandırılan “Metaverse” inşa etme isteklerini yansıttığını belirten Zuckerberg şöyle konuştu:

* Şu andan itibaren, önce Facebook’a değil, önce Metaverse olacağız. Bu, zamanla diğer hizmetlerimizi kullanmak için Facebook’u kullanmanız gerekmeyeceği anlamına geliyor. Yeni markamız ürünlerimizde görünmeye başladığında, insanların Meta markasını ve temsil ettiğimiz geleceği tanımasını umuyorum. Meta, 3D olarak oynayacağımız ve bağlanacağımız bir yer olan Metaverse’i oluşturmaya yardımcı oluyor. Sosyal bağlantının bir sonraki bölümüne hoş geldiniz.

Henüz borsalara açılmamış metaverse projelerini görmek için tıklayınız.

Metaverse Coinleri ve piyasa değerlerini BURAYA Tıklayarak görebilirsiniz.Haber ve Yorum Ekle