Staking, bir kripto para zincirinin operasyonlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan veya transfer etmeden tutma işlemidir. Kilitlediğiniz bu kripto paralardan, kilitlediğiniz süre boyunca belirli oranlarda ödül kripto para kazanırsınız. Kripto paralarınızı kilitlemek için özel bir mobil veya bilgisayar cüzdanına ihtiyaç duyarsınız.

Stake etmek kavramı Proof of Stake (POS) mekanizması ile beraber kripto paralara gelmiş bir kavramdır. Operasyona en büyük katkısı çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçilmesidir. Staking ayrıca kripto paraların dolaşımda olan miktarını sınırladığı için arz talep dengesi için de yararlı olmaktadır. Staking yapılan kripto para zincirinde dolaşımda ne kadar az para varsa fiyatının artma olasılığı da doğru orantıda artacaktır. Diğer bir deyişle staking edilen kripto para ne kadar fazla ise fiyatın düşme olasılığı da o kadar azdır.

Kısaca Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake, temelde bir kripto para madenciliğinin, cüzdanda tutulan kripto para oranında yapılabilmesini sağlayan sistemdir. Proof of Stake sistemi ile madenci cüzdanında bulunan kripto para miktarına göre az ya da çok yapabilmesine olanak sağlar.

Proof of Stake, Proof of Work madencilik yöntemine alternatif olarak oluşturulmuştur. Proof of Work madencilik, sahip olunan özel madencilik cihazlar ile yüksek elektrik tüketimi ile yapılmaktadır. Kazanç elde edebilmek için büyük tesislere ve yüksek elektrik gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Proof of Stake Nasıl Çalışır?

Proof of Stake, kripto para transferleri için gerekli olan matematiksel problemleri Proof of Work madenciliğinde olduğu gibi cihaza ve elektrik gücüne değil, sahip olduğunuz kripto para birimine göre bir işlem gücü ayırmaktadır.

Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

Proof of Stake ile yapılan madencilik kazanç oranları, madenciliği yapılacak olan kripto para birimine bağlı bir durumdur. Temelde cüzdanınızda bakiyeniz ne kadar yüksekse o kadar kazanç elde edersiniz.

Bazı kripto para birimleri ise kendi içinde enflasyonu önlemek ve kripto paranın dolaşımda olması için belli bir miktarın üstünde kripto para varlığının Proof of Stake ile madencilik işlemlerine ayrılmasına izin vermemektedir.

Staking Havuzu Nedir?

Staking havuzları, aynı kripto para biriminin Proof of Stake ile madenciliğinin yapıldığı ve farklı kişilerin kazanç oranının artması için varlıklarını birleştirerek yaptıkları madenciliktir.

Kazanılan ödüller katılımcıların varlık oranlarına göre dağıtılmaktadır. Stake havuzu kurmanın, geliştirmenin ve idare edilmesinin zorlu süreçler olması nedeniyle havuz kurucuları yapılan madencilik sonucu kazanılan ödülün bir kısmını kendisine alır.

Cold (Soğuk) Staking Nedir?

Cold (Soğuk) Staking, soğuk cüzdan olarak adlandırılan donanım cüzdanlarında tutulan varlıklar ile yapılan madencilik işlemine verilen addır. Cold (Soğuk) Stake ile kullanıcılar hem varlıklarını güvenle muhafaza eder, hem de madencilik yaparak ödül kazanırlar.

Kullanıcı eğer soğuk cüzdanda bulunan varlığını farklı bir adrese taşırsa ağdan kopacağı için madenciliği de durmuş olur. Yüksek miktarda varlık sahipleri için en avantajlı işlerden biridir. Bakiyelerini güvende tutarak kazanç elde edebilirler.

Kaynak:

https://www.bitlo.com/rehber/staking-nedirHaber ve Yorum Ekle