DAO Maker Nedir?

DAO Maker (DAO), perakende girişimlerinin yeni şirketlere ve projelere erken aşamada yatırım yapmalarını sağlayan bir platformdur. Başka bir deyişle, DAO Maker, kripto para projelerinin fon toplama sürecinde perakende yatırımcılar ve protokoller arasında aracı görevi gören bir launchpaddir.

DAO Maker, günümüzde token satışlarına katılmanın getirdiği riskleri çözmektedir. Hâlâ geliştirme aşamasında olan ve geliştirici ekibi çok az tanınan ya da hiç tanınmayan projelere yatırım yapmak bir riskli olabilir. Bu noktada DAO Maker, prestijini kullanır ve yatırımcıların/girişimlerin İlk DEX Teklifi (IDO) etkinliklerine güvenli bir şekilde katılmalarını sağlamayı amaçlarken gelecek vadeden protokoller ürünlerini daha da geliştirmek için fon toplayabilir.

DAO Maker, bunu gerçekleştirmek için kullanıcılarına risk düzeylerine göre belirlenmiş 4 seçenek sunar:

 1. Girişim Tahvili (Venture Bond): Düşük risk, düşük ödül.
 2. Dinamik Coin Teklifleri (Dynamic Coin Offerings – DYCO): Orta risk, orta ödül.
 3. İade Edilebilir Güçlü Hold Teklifleri (Refundable Strong Hold Offerings – SHO): Orta risk, orta ödül.
 4. Standart Teklifler (Standard Offerings): Yüksek risk, yüksek ödül.

DAO Maker ile piyasaya çıkmış projeler arasında en dikkat çekenleri ise şunlardır: My Neighbor Alice (ALICE), Orion Protocol (ORN), Seascape Network (CWS), Infinity Pad (IPAD).

DAO coin projesi

DAO Maker ekosisteminin merkezinde ERC-20 tabanlı DAO token yer almaktadır. DAO token, DAO Maker ekosisteminde 4 kullanım alanına sahiptir:

 1. Yönetişim: DAO token sahipleri, platformun geleceğine söz sahibi olmak için tokenlarını stake edebilir.
 2. Ödül Havuzu: DAO token sahipleri, platformdaki işlem ücretlerinin bir kısmını ödül olarak alır.
 3. Premium Erişim: DAO token stake edenler, dağıtım ve geri ödemede öncelik sahibidir.
 4. Yakım: DAO tokenlar belli dönemlerde yakılır.

Maksimum DAO token arzı 312.000.000 adettir. 18 Şubat 2022 itibarıyla 69.932.884 DAO dolaşımdadır.

DAO Maker projesinin kurucuları kimlerdir?

DAO Maker, şu an platformun CEO’su da olan Christoph Zaknun ile yazılım sektöründe 13 yıldan fazla deneyime sahip olan girişimci ve bilgi teknolojileri mühendisi Giorgio Marciano’nun buluşudur. Bugün Giorgio Marciano, aynı zamanda DAO Maker platformunun CTO’sudur.

DAO token istatistikleri

DAO Maker ekosisteminin kripto para birimi olan DAO token, 18 Şubat 2022 itibariyle yaklaşık 153 milyon dolarlık piyasa değerine sahiptir.

DAO token, tüm zamanlardaki en yüksek seviyesini 21 Nisan 2021’de 8,75 dolar ile; tüm zamanlardaki en düşük seviyesini ise 22 Temmuz 2021’de 1,24 dolar ile görmüştür. DAO TRY paritesinde ise en yüksek 119,26 TRY; en düşük 16,92 TRY seviyesini görmüştür.

DAO Maker projesini özel yapan nedir?

DAO Maker, sermayelerini büyütmek isteyen ancak paralarının büyük bir bölümünü riske atmayı göze alamayan perakende yatırımcılara hizmet vermek amacıyla oluşturulmuştur. Bugüne kadar, toplam piyasa değeri 6,8 milyar dolar olan şirketler için platformda 43 milyon doların üzerinde fon toplandı.

DAO Maker, özellikle kitle fonlaması, topluluk oluşturma ve blok zinciri pazarlamasında eksiksiz bir çözüm olarak kabul edilir. Gerekli görülebilecek tüm destekleyici kaynaklara ve teknolojiye sahiptir. DAO Maker’ın sunduğu bazı hizmetler şunlardır:

 • Pazarlama: DAO Maker, müşterilerine, çeşitli pazarlama hizmetleri sağlar. Bu hizmetlerin arasında SEO, influencer pazarlama, gerilla pazarlama ve ücretli reklamlar yer almaktadır.
 • Topluluk: Projeler güçlü topluluklar ile büyür. Güçlü topluluklar, projelerin itibarının zedelenme riskine karşı da her daim koruyucudur. DAO Maker, tutarlı ve yüksek kaliteli içerik, hikaye oluşturma, açıklayıcı videolar, topluluk yönetimi gibi hayati hizmetler sunar. Bu hizmetlerin amacı, blok zincir tabanlı sistemlere topluluklarının gelişmesinde ve genişlemesinde yardımcı olmaktır.
 • Token mimarisi: DAO Maker, baz alınan tokenın ekonomik ve para politikasını ele alan kapsamlı bir token metriği sağlar.

Whitepaper: DAO token

DAO token whitepaperına buradan ulaşabilirsiniz. Yazımızın bu kısmında, DAO token whitepaperını sizler için özetleyeceğiz.

DAO token whitepaperı, DAO Maker’ın “özsermaye ve tokenlara yatırım yapan perakende girişimler için bir platform” olduğunu belirtiyor. Whitepaperda belirtilene göre DAO Maker’ın amacı “Sıradan insanlara kendi sermayelerini güvenli bir şekilde büyütme fırsatı sağlayarak milyonlarca kişinin yaşam kalitesini iyileştirmek ve aynı anda dünya çapında yeniliğe yeni finansman kaynağı sağlamak[tır].”

DAO token dağıtımı ise DAO Maker Economics Paper ismini taşıyan ayrı bir belgede belirtilmiştir. Buna göre DAO token şu şekilde dağıtılmıştır:

 • %25: Token satışı
 • %20: Ekip
 • %14: Birleşme ve satın alma
 • %10: DAO yönetimli vakıf
 • %10: Müşteri teşviki
 • %9: Ekosistem büyütme
 • %7: Vakıf
 • %5: Danışmanlar ve gelecek ekip

DAO token nasıl alınır?

DAO token güvenilir kripto para borsaları üzerinden alınıp satılabilir. DAO TRY paritesinde işlem yapmak da mümkündür.

DAO Maker (DAO) Sıkça Sorulan Sorular

DAO Maker (DAO) nedir?

DAO Maker, blok zincir projelerinin fon toplama sürecinde perakende yatırımcılar ve protokoller arasında bir aracı görevi gören, yatırımcılara minimum risk ile yatırım yapma fırsatı sunan bir launchpad’dir.

DAO token hangi blok zincir ağında yaratılmıştır?

DAO token, Ethereum blok zincirinde yaratılmış olan bir ERC-20 tokenıdır.

DAO token ne işe yarar?

DAO token, sahiplerine, DAO Maker ekosisteminde yönetişime katılma, ödül havuzundan pay alma ve premium fırsatlara erişme olanağı sunar.

DAO Maker ile token satışı gerçekleştirmiş bilindik projeler var mı?

Evet. DAO Maker ile token satışı gerçekleştirmiş ve finansman sağlamış bilindik projeler arasında My Neighbor Alice (ALICE), Orion Protocol (ORN), Seascape Network (CWS) ve Infinity Pad (IPAD) sayılabilir.

Finans Bilgileri
Borsa Simgesi :
Dolaşım Arzı :
Toplam Arz :
Maksimum Arz :
Takım (4 kişi)
CEO
CTO
COO
CMO
Widget

Doğrulanmış bir Proje durumu nasıl alınır?

Doğrulamayı geçmek için web sitenizin ana sayfasına bir logomuzu yerleştirmeniz ve sosyal ağ hesaplarınızda listeleme duyurusu yapmanız gerekir. Bağlantı yerleşiminin onayını içeren e-postayı bize gönderin.

DAO Maker (DAO)

DAO Maker (DAO)

Haber ve Yorum Ekle